Rocznica wyzwolenia Warszawy - 17.01.1945

Datę 17.01.1945 uznaje się za rocznicę Wyzwolenia Warszawy. Tego dnia wojsko niemieckie zdecydowało o opuszczeniu stolicy pod wpływem silnie ograniczonego garnizonu, braku zapasów oraz stacjonujących już pod miastem sił I Armii Wojska Polskiego wraz z Armią Radziecką.

Armia Radzieckia wraz z oddziałami Armii Wojska Polskiego wkroczyły do lewobrzeżnej stolicy w której 85% budynków legło pod gruzami. W mieście niebyło żadnych mostów, zabytków, budynków użyteczności publicznej które zostały zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego i następnie zrujnowane przez specjalne niemieckie jednostki niszczycielskie (Vernichtungs-Kommando).

19 stycznia odbyła się w Warszawie uroczysta parada Armii Krajowej która ruszyła następnie w pogoni za wrogiem i w marszu na Berlin.


Pomnik Armii Krajowej przy Ulicy Wiejskiej w Warszawie w okolicach budynku Sejmu RP
Pomnik I Dywizji WP przy ul. Andersa, podówczas Nowotki - zdjęcie autorstwa Marcina autora blogua  http://wczorajidzis.blogspot.com/

Komentarze

  1. Zawsze mnie zastanawia czy to miał być but, czy spodnie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Marcin dość ciężko jest znaleźć informacje o tym w google. Natknąłem się jedynie na infomrację że pomnik miał symbolizować kontynuacją państwa oraz że składa sie z 3 brył (sic!) które symbolizują Państwo Polskie na emigracji, naród i AK. Ale jakoś 3 brył nie mogę się dopatrzeć. muszę się jeszcze raz tam wybrać. No chyba że ktoś wie co symbolizował.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witkacy czasem pisał na odwrocie swoich obrazów, co wziął/wypił podczas procesu twórczego. Tu może też taka informacja by się przydała...

    OdpowiedzUsuń
  4. No nawet jak nie tu to chociaż na wikipedii. A jeszcze znalazłem że ten pomnik jest stylizowany na litery AK.

    OdpowiedzUsuń
  5. Stylizowane to jest najwyżej na spinkę do suszenia bielizny.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciężko nazwać ten dzień "wyzwoleniem stolicy". Wojsko Polskie utworzone w ZSRR i Armia Czerwona wyzwoliły spod okupacji resztek oddziałów Wehrmachtu i SS stertę gruzów i kilka tysięcy mieszkańców którzy w tych gruzach się ukrywali. To było raz. Do stolicy weszły wtedy wojska radzieckie oraz I Armia WP - z AK nie mieli oni nic wspólnego. Poza tym AK zostało dnia 19.01.1945 roku rozkazem naczelnego dowództwa rozwiązane. W Warszawie paradowały Armia Czerwona i wojska polskie tejże podległe. To było dwa. I bardziej na miejscu tego dnia jest pomnik znajdujący się na ul. Andersa. A nie pomnik AK. To było trzy.

    Krótko mówiąc - wpis do poprawy bo za coś takiego nauczyciel historii w szkole podstawowej daje ndst na koniec roku.

    OdpowiedzUsuń
  9. dzięki SEBIK za uwagi. postaram się dokonać korekty. Nie było tu oczywiście moich złych intencji. PS> a masz moze zdjęcie pomnika na ul Andersa które mógłbym wstawić (oczywiście ze wskazaniem źródła)

    OdpowiedzUsuń
  10. dzięki SEBIK za uwagi. postaram się dokonać korekty. Nie było tu oczywiście moich złych intencji. PS> a masz moze zdjęcie pomnika na ul Andersa które mógłbym wstawić (oczywiście ze wskazaniem źródła)

    OdpowiedzUsuń
  11. dzięki SEBIK za uwagi. postaram się dokonać korekty. Nie było tu oczywiście moich złych intencji. PS> a masz moze zdjęcie pomnika na ul Andersa które mógłbym wstawić (oczywiście ze wskazaniem źródła)

    OdpowiedzUsuń
  12. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_Warsaw_1stArmy_soldier_monument.jpg&filetimestamp=20080314155620

    Domyślam się, że złych intencji nie było ale pomylić AK i I Armię WP to jak pomylić żelazko z tramwajem.

    OdpowiedzUsuń
  13. A jak Daniel doczekasz do akcji GTWB (to już pojutrze), to zobaczysz ten pomnik Wczoraj I Dziś.

    A teraz wsiadam w żelazko i jadę do znajomych.

    OdpowiedzUsuń
  14. Sebik poprawiłem wpis. zostawiam jednak obecną fotę dodając fotę Marcina

    Marcin pożyczam sobie fotkę ale oczywiście źródło

    OdpowiedzUsuń
  15. Popraw jeszcze ostatni akapit. AK nie paradowało bo już nie istniało.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Przepis na tatara z metki tatarskiej

Księżyc - Efekt Halo

Korekta geometrii zdjęcia - czyli prostowanie krzywizny nieudanego ujęcia