Przed dwoma dniami
opublikowałem swój pierwszy poradnik mający na celu przybliżyć wam jak można wyprostować zdjęcie - czyli jak poradzić sobie z wadami z optyką aparatu w ciemni (oczywiście cyfrowej). Dziś chciałbym się poprzeć kilkoma przykładami.
Po korekcie pomnika w pierwszym przykładzie możecie zobaczyć jak można poprawić wygląd dwóch budynków oraz całej sceny. Ale po kolei.
Nie pokazywałem Wam jeszcze Opery Paryskiej. Zdjęcie wymaga poprawy. Przed Operą jest ulica oraz mała wysepka na której mogą stanąć ludzie chcący wykonać kilka ujęć swoimi aparatami. Niestety nie można się cofnąć bardziej co powoduje, że zmuszeni jesteśmy podnieść nieco punkt patrzenia. Efektem ubocznym jest oczywiście fałszywy obraz przewracającego się do tyłu gmachu - pięcioma kliknięciami myszy możemy to jednak poprawić. Zdjęcie nie pojawiło się jeszcze, aż do dziś na moim blogu.
|
Opera Paryska - oryginalne ujęcie bez obróbki graficznej |
|
Opera Paryska - po korekcie geometrii w programie Gimp (warto zwrócić uwagę żeby zdjęcie zostawiało miejsce po bokach obiektu - było by po prostu ciekawsze) |
Kolejnym zdjęciem, którym chciałbym się z Wami podzielić to Grand Hotel w Sopocie.
Trójmiasto miałem okazję odwiedzić latem 2011 roku.
|
Grand Hotel w Sopocie - oryginalne zdjęcie przed korektą |
|
Grand Hotel po korekcie geometrii czyli po wyprostowaniu |
Na koniec zdjęcia, które już się pojawiły na moim blogu w listopadzie 2010 roku przy okazji wpisu o
Placu Grzybowskim. Czy wyglądają lepiej - oceńcie sami.
Przewodnik jak dokonać zaprezentowanych zmian znajdziecie po linkiem:
kliknij
Ja nie umiem robić zdjęć, więc w kwestii technicznej się nie wypowiadam, natomiast zdarzyło mi się zaobserwować wiele sytuacji, w których osoba prostująca foto nieco przedobrzyła i budynki nienaturalnie pną się do góry. Podobny efekt uzyskiwano w latach zamierzchłych z powodu innych obiektywów, ale obecnie jest to jakaś plaga związana z dostępnością programów graficznych, którym w zdecydowanej większości mówię NIE.
OdpowiedzUsuń